English

Günlük

« önceki

YENİ ŞEHİR - YENİ SEVGİLİ

26 Mart 2023 Pazar

Sevgili Günlük,
Bildiğin gibi Buenos Aires’e ilk kez 2011 yılında gitmiştim. Şehri çok sevmiş, tangosuna hayran kalmış, orada yaşamanın ne kadar güzel olabileceğini düşünmüştüm. 2015’de oraya yerleşmek üzere harekete geçtim ama 2016 yolculuğumun sonunda oraya göçmenin doğru bir karar olmadığına karar verdim (şimdi çok pişmanım ama yapacak bir şey yok). Bununla birlikte BA’e her gidişimde şehrin farklı bir yerlerini keşfedip oraları daha çok sevdim.

Elbette o kadar yol parasını verdikten sonra orta ve güney Amerika’da ya da başka kıtalarda çok daha farklı yerler görebilirdim. Ancak o farklı bir tarz ve bana uymuyor. Şimdi bir benzetme yapacağım ama ne kadar uygun olacak, bilmiyorum:

Bence turizm şirketlerinin düzenlediği turlara katılarak her turda farklı bir ülkeye gidip farklı şehirleri gezenlerle her gece farklı bir partnerle sevişmeye çalışanlar birbirine çok benziyor. O şehrin sadece turistik yerlerini gezip turistik lokantalarında karınlarını doyurduktan –ve tabi ki yeterince o şehirden ve yemek masalarından fotoğraf paylaştıktan- sonra başka bir şehre veya başka bir ülkeye geçenleri düşün. Bir erkeğin barda tanıştığı kadınla o gece birlikte olması ve aşk defterine bir tik atıp ertesi gün yeni bir maceranın peşine düşmesi ne çok benzemiyor mu?

Günlükcüm şimdi konuya biraz farklı açıdan yaklaşalım: Daha önce hiç gitmediğin bir şehre gidiyorsun. Hoşuna gidiyor ve kısa dönem düşündüğün ziyaret süreni uzatıyorsun. Şehrin turistik bölgeleri dışında da ruhunu okşayan, farklı şekillerde sana büyük zevkler veren sokaklarını, semtlerini gezip, minik semt lokantasındaki özel yemekleri tatma fırsatını veya tarihi bir barında biranı içerken ortama sinmiş olan ahşap kokusunu içine çekme şansını buluyorsun. Uzunca bir süre o şehrin farklı yerlerinde sürpriz şeyler yaşayıp mutlu oluyorsun. Sonra o şehrin artık öğrenebileceğiniz fazla bir şeyinin kalmadığını fark ettiğin anda başka bir şehre gitme planları kafanda gezinmeye başlıyor.

Peki bütün bunları, yeni tanıştığımız bir kadında/erkekte nasıl yaşıyoruz? Şöyle: Karşı cinsten hoş biriyle tanışıyoruz ve sadece o gece birlikte oluruz diye yola çıkıyoruz ama ilk geceden sonra tekrar birlikte olma isteği duyuyoruz. Standart bir sevişmenin dışında, dokunduğunuz her farklı noktanın partnerimize verdiği heyecan ve zevkleri keşfettikçe keyfimiz de katlanarak büyüyor. Bir süre birlikte yaşadıktan sonra keşfedecek bir şey kalmayıp monotonluklar başladığında artık başka bir partner bulma düşüncelerine giriyoruz.

Bence işte bu kadar benzer şeylerden bahsediyoruz. Yani Buenoa Aires ile ilişkim 2011’de bir seferlik gidiş diye başlayıp neredeyse 2015’de nikah masasına oturma noktasına gelmişti. 2016’daki görüşmemizden sonra ise ilişkiyi olduğu gibi yürütme kararını verip bu yıla kadar sürekli görüştük. Artık onun tangoları sarkmaya başlayınc… Ahh.. pardon, konuyu karıştırdım sanırım. Buenos Aires halâ çok güzel bir şehir Günlükcüm.

Sevgiler,
Güralp

« önceki
                Web Stat