English

Günlük

« önceki

MİLONGA ETİĞİ UKALALIKLARI

7 Temmuz 2017 Cuma

Sevgili Günlük,

Son günlerde cabeceo, dansa kalktı/kalkmadı gibi dans teklifine yönelik tartışmalar biraz arttığı için hemen senin eski sayfalarına dönüp dansa kalkıp-kalkmamak konusunda neler yazmışım diye bakındım ve bak, ne buldum !.. 14 Aralık 2012 tarihinde neler yazmışım sana, lütfen sıkılma ve yeniden oku. Cabeceo konusunu belki başka bir hafta tekrar kurcalarız ama aşağıda yazdıklarımı sakın göz ardı etme.

”İnsan Hakları Bildirgesinin 23, 45-b, 211. Maddelerinde de açık açık yazdığı gibi tangocular istedikleri dansçıyla dans edip etmemekte hür ve özgür iradeye sahiptir. Tabi ki bildirgenin içinde böyle maddeler yok ama konuyu ciddiye alasın diye biraz abartarak başladım. Abartma olmayan genel bir durumdan söz edecek olursak da şunu söyleyebiliriz: “Herkes istediği insanla dans eder, istemediği ile dans etmez”. Bu kadar basit.

Gerçekten bu konu o kadar basit ve açık ki üstünde neden saatlerce konuşuyoruz hiç anlamıyorum. Bir işe sahip olmak için bir şirkete başvuruyoruz. Kabul edilirsek işimiz oluyor, kabul edilmezsek işsizliğimiz başka bir iş başvurumuzun kabul edilmesine kadar devam ediyor. Yani bir şirket tarafından kabul edilmemek dünyanın sonu değil. Ya o iş için yeterince kalifiye değiliz ya da işverene becerilerimiz hakkında yeterli bir fikir verememişiz. Bir süre tüm başvurularımızdan olumsuz yanıt alıyorsak şapkayı önümüze koyup düşünmemiz ve bir karar vermemiz gerekiyor: Gitmek ya da kalmak. Ya bu işkolunu bırakıp başka mesleklere atılmak ya da içinde bulunduğumuz işi daha iyi yapmak için eğitim almaya devam etmek.

Böyle bir örneği çok daha detaylandırmak mümkün. Hatta başka konulardan da örnek vermek mümkün. Mesela bir sevgili adayına kur yapıyorum. Yavru ilgilenmi... Yani hanımefendi demek istedim, ilgilenmiyor. Birkaç deneme sonunda “Kaltak… Benim gibisini nereden bulacaksın!..” düşüncesiyle ondan vazgeçip başka bir kadına koşturmak mıııı, yoksa “artık bir kadına nasıl yaklaşabileceğim konusunda kendimi nasıl eğitebilirim” diye düşünmeye başlamak mıııı en doğrusu ?.. Zaten cümleye kaltak diye başladıysam doğal ortamım olan ormanlara dönmem en iyisi olacaktır.

Bu örneklerden sonra durumu çok net olarak gördüğünü tahmin ediyorum. Milonga ortamındaki biz, kadın-erkek tüm dansçılar, bu konudaki denekleri oluşturduğumuza göre konuya erkeklerden başlayalım. Erkek dansçımıza şunları söyleyebiliriz:

- Bir kadına emr-i vakî yapar gibi gidip dansa kaldırma.
- Teklifini öyle yap ki kimseye belli etmeden ve seni kırmadan reddetmesi için bir şansı olsun (Bkz. Cabeceo nasıl yapılır). Bir reddedilme durumunda kırılacak olan kişinin kendin olduğunu bir kez daha hatırla.
- Dans teklifini kabul eden kadının bunu nezaketinden mi yoksa gerçekten dansından hoşlandığı için mi yaptığını anla.
- Yaptığını sandığın süper dansın çoğu kadını zevkten çıldırtmadığını, tam tersine tedirginliklere gark ettiğini kabul et (Tamam konuyla direk ilgisi yok ama buraya bunu da sıkıştırmadan edemedim. Çünkü bu durum bir sonraki dans teklifin değerlendirilirken göz önüne alınacak).
- Birileri tarafından devamlı reddediliyorsan öncelikle ısrarcı olma, sonra da dans kaliteni ve tarzını sorgula. Belki de seviye veya tarz olarak ona veya onlara uygun değilsin. NOKTA.

Bütün abuklukları ve hataları erkekler yapmıyor tabiî ki. Kadın denekler için de söylenecek bazı şeyler var:

- “Erkek sayısı az, dansa kaldırılma şansım az” diye gelen her teklifi kayıtsız şartsız kabul etme. Milongada güzel bir içki içip, küçük sohbetler etmenin ve güzel seçilmiş tangoları dinlemenin de büyük keyif olduğunu keşfet.
- Yoluna yordamına uygun yapılmış bir dans teklifini olabildiğince kabul etmeye çalış. Dansı reddetmek için -özel bir nedenin yoksa- erkek dansçıya destek ol, daveti kabul et.
- Partnerin sana akrobasi yaptırmaya çalışıyorsa ona uyma, ilk parçanın sonunda ne şekilde dans etmek istediğini uygun bir dille söyle. Akrobasiye ikinci parçada da devam ediyorsa teşekkür et ve pistten kaç.
- Kadın olarak sen nasıl bazı erkeklerle sarılıp dans etmeyi için kaldırmıyorsa, erkeklerin de bazı kadınlara sarılıp dans etmek istememesini normal karşıla. Bu şartlarda hayal kırıklıkların çok azalacaktır.
- “İki-üç ay ya da bir yıl, -ya da her ne kadarsa- ders aldım, bu kadar da iyi dans ediyorum, niye kaldırılmıyorum” diye düşünüyorsan dooooğru bir kadın tekniği kursuna gir ve tangoyu öğrenmeden kursu bırakma. Erkeklerin festivallerde genellikle Rus kadınları tercih etme nedeninin o geceyi birlikte olma hevesinden değil, kuş gibi hafif ve kendilerine dans boyunca tam olarak teslim olan kadınlarla dans etme istediğinden kaynaklandığını kabul et (Eh, biraz genelleme yaptım elbette. Bunun dışına çıkan durumlar da olmuyor değil. Mesela geçen yıl bi Rus geldi. Kadın nasıl biliy..).

Keessss !..… Yayını kesin, reklam girin….

BİR REKLAM SPOTU: Sevgili Tangoseverler !.. Hepinizi 18 Temmuzda 15.sini yapacağımız KANYON MİLONGASIna davet ediyorum. Kadir Yüceer & Gözde Nur Şahin çiftinin gösteri dansları ve milonga öncesindeki chacarera eğitimi ile tam bir şölen için hazırlıklarınızı şimdiden yapın. KANYON… KANYON…Özlenen milonga… BİR REKLAM İZLEDİNİZ.

Reklam spotu tam zamanında yayına girdi. Öte yandan sen de çok akıllı bir günlüksün. Başka kimin günlüğü böyle reklam yayınlayabilir ki… Neyse, biz konumuza geri dönelim. Ne diyorduk ? Haaa.. Konu işte bu kadar basit. Herkes herkesle dans edecek diye bir kural ya da mecburiyet yok. Tango, bir hobi ve zevk alma işi. İte kaka zevk alınmaz.”

O tarihte yazdıklarımdan sadece reklamı güncelleyerek yine sana aktardım Dostum. Gördüğün gibi aradan geçen 4.5-5 yıldır İstanbul’daki tango cemaati olarak bir adım ileri gitmemişiz, hatta yeni gelen tangocuların da aynı durumda olduğunu göz önüne alarak daha da kötüye gitmişiz diyebiliriz.

Peki Point nasıldı ? Gayet hoştu. Çoğu milonganın durumu idare ettiği bir dönemde böylesine güzel bir kitlenin toplanacağını pek düşünmemiştim doğrusu. Milonga başlarken sadece 3 kişi salondaydı. Sonra ne olduysa oldu ve birden salon doluverdi. Enerji ise doluluğu 1-2 saat geriden takip etti. Yani gece yarısına yakın bir saate kadar ortalama olan enerji, o saatten sonra tavan yaptı. Bir ara pistte tam 26 çiftin dans etmesi “tamam, bundan sonra hep böyle gider” diye düşünmeme neden oldu .

Sevgili Gürkan Arslan’a eşinin yaptığı doğum günü sürprizi ve de bir tanemiz, kırmızı saçlımız Serçin’in doğum gününü kutlamamız gecenin ekstra renkleriydi. Sondan iki önceki tandada Volkan’ın çaldığı “slow milonga” tandası ise gazeteci ağzıyla “geceye damgasını vurdu” !..

Şimdi nefes bile almadan gelecek haftanın planlamasını yapıyoruz. Sonra da bir sonraki hafta yapılacak olan Kanyon Milongasına yoğunlaşıyoruz. Şimdi dağılalım Günlükcüm. İyi geceler.

Güralp

« önceki
                Web Stat